Zagrożenie pożarem w lesie

W Polsce zaczął się okres suchych i upalnych dni, choć do tych najcieplejszych jeszcze sporo czasu to w lasach ściółka już jest sucha czemu sprzyja wiejący wiatr. Z punktu widzenia spółek leśnych w przypadku pojawienia się pożaru w lesie jest to najniebezpieczniejsze zagrożenie jakie może powstać na terenach leśnych. Najczęściej występującą kategorią pożarów lasów w Polsce  są pożary przyziemne zwane też dolnymi. Materiałem palnym w tym przypadku jest runo leśne, ściółka, próchnica, a także chrust czy podrost. 

Aby zapobiec pożarom w lesie należy pamiętać o niezbędnych zasadach:

– zabronione jest palenie ognisk w miejscu do tego nieprzeznaczonym

– zabronione jest wypalanie wierzchniej warstwy gleby, suchej trawy, pozostałości roslin

– zabronione jest palenie tytoniu ( za wyjątkiem twardej nawierzchni drogi)

Należy pamiętać, aby nie wchodzić na uprawy leśne i młodniki o wysokości do 3 metrów. Pamiętajmy jakie są i co oznaczają stopnie zagrożenia pożarowego lasu :

0 – brak zagrożenia

I – małe zagrożenie

II – duże zagrożenie (bądź ostrożny w lesie)

III – katastrofalne zagrożenie ( całkowity zakaz palenia ognisk nawet w miejscach wyznaczonych)

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.

To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów.

Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu.

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Na naszej stronie będziemy prezentowali państwu mapkę, która przedstawia zagrożenie pożarowe lasów w Polsce podzielone na powiaty. Warto zajrzeć zanim wybierzemy się do lasu na ognisko czy biwak.  Mapka umieszczona jest w panelu „Mapa zagrożenia pożarowego lasów”

 

 

Dodaj komentarz